imperium-stylu.pl

moda, uroda, dieta

złe samopoczucie po kawie
Lifestyle

Złe samopoczucie po kawie – jak mu zaradzić?

Rozpoczęcie dnia filiżanką mocnej kawy to dla wielu osób najlepszy z możliwych scenariuszy. Nie wszyscy jednak po kawie czują się dobrze. Dlaczego „mała czarna” powoduje ból brzucha?

Kawa – zalety

Poranna kawa to dla wielu osób niezbędny rytuał, by rozpocząć dzień. Przygotować się na wyzwania, które nas czekają. Kofeina, która jest w kawie pomaga rozbudzić się i nabrać energii do działania.

O piciu kawy słyszeliśmy wiele rzeczy. Najnowsze badania wykazują, że picie jej w umiarkowanych ilościach, czyli nie więcej niż 3 filiżanki dziennie, nie jest szkodliwe dla zdrowia. Kawa obniża ryzyko zachorowania na choroby Parkinsona i Altzheimera. Jednocześnie ma dobry wpływ na działanie serca oraz obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę, która stała się jednym z największych problemów XXI wieku.

Przeciwutleniacze, które są składnikiem kawy, chronią przed chorobami nowotworowymi. Rak jelita grubego oraz skóry przestaje być tak groźny. Warto również pamiętać, że kawa wspiera metabolizm, co warto wykorzystać w walce z otyłością.

Kawa – wady

Picie kawy nie dla każdego jest korzystne. Należy również zwrócić uwagę na ilość dziennego spożycia. Złe samopoczucie po kawie może być spowodowane nadmiarem filiżanek wypitych w ciągu dnia.

Kawa powoduje pobudzenie dlatego warto unikać jej w godzinach popołudniowych. Wieczorne picie kawy wpływa na komfort snu. Utrudnia zasypianie, powoduje, że stajemy się nerwowi i pobudzeni. Sen staje się niespokojny i przerywany. Rano budzimy się zmęczeni i niewyspani. W takiej sytuacji nawet poranna kawa nie jest w stanie pomóc.

Złe samopoczucie po kawie to nie jedyne dolegliwości. Są osoby, które skarżą się na ból brzucha po kawie. Dlaczego?

Kawa ma szkodliwe działanie na błonę śluzową żołądka i jelit. Takie działanie przypisywano kofeinie, dlatego rozwiązaniem problemu miała być kawa bezkofeinowa. Nie zawsze jednak to się sprawdza.

Najnowsze badania wykazują, że ból brzucha po kawie jest spowodowany włoskami, które występują na powierzchni zielonych ziaren kawy. Włoski są grupą związków tłuszczowych, które są trudne do strawienia.

Jak zlikwidować ból brzucha po kawie?

Najprostszym sposobem na unikniecie bólu po wypiciu kawy jest odstawienie napoju. Nie wszyscy jednak są na to gotowi. Można ją zastąpić innymi, równie pobudzającymi napojami.

Warto jednak postarać się o zmniejszenie ilości filiżanek kawy spożywanej w ciągu dnia. Warto również pamiętać, by pierwszą kawę wypijać dopiero po posiłku, dzięki czemu substancje drażliwe występujące w kawie nie będą miały takiego wpływu na błonę śluzową żołądka.

Decydując się na „małą czarną” warto pamiętać, że łącząc ją z mlekiem można wywołać jeszcze dokuczliwsze dolegliwości. Warto zdecydować się na kawę czarną, a najkorzystniej jest wybierać kawę bezkofeinową, która jest jeszcze bardziej przyjazna dla naszego żołądka.

Kawa ma wiele zalet i często jest uważana za niezbędny napój w ciągu dnia. Warto jednak pamiętać, by ograniczyć jej ilość. Dzięki temu nie grozi nam złe samopoczucie po kawie, a dozowana kawa będzie wydawała się lepsza i bardziej aromatyczna.