Dieta, czyli po prostu to, jak się odżywiasz, decyduje tak naprawdę o całym twoim życiu. Spożywane pokarmy odpowiadają za twoje zdrowie. Jeżeli są mało wartościowe, zawierają dużo cukru i tłuszczu nasycone, a przy tym nie dostarczają żadnych witamin i minerałów, nieraz stają się główną przyczyną różnych chorób i dolegliwości. Czasami doprowadzają nawet do pogorszenia stanu zębów. W jaki sposób dieta może więc zadbać o twoje zęby? Co musisz jeść i umieszczać na swoim talerzu, by mieć rzeczywiście zdrowe zęby i móc jak najrzadziej odwiedzać gabinety stomatologiczne?
Wpływ diety na stan zębów
Aby utrzymać zęby i dziąsła oraz ogólnie całą jamę ustną w dobrym stanie, koniecznie musisz właściwie się odżywiać. Powinieneś bezwzględnie przestrzegać wszystkich zasad zdrowego żywienia, wyznaczonych przez światowy Instytut Żywności i Żywienia. Pamiętaj, że jedzenie nie tylko zasila cię w energię i wzmacnia twoje mięśnie czy kości, ale też odżywia zęby i zapewnia im odpowiednią ilość składników pokarmowych i substancji mineralnych. Bez nich zęby nie są w stanie wzrastać. W dojrzałym wieku nie są też w stanie zachowywać prawidłowego dla siebie stanu. Szczególnie ważne dla ich zdrowia będą minerały takie jak: fosfor, magnez i wapń. Koniecznie wprowadź więc do diety źródła tych substancji. Tak naprawdę występują one w większości naturalnych produktów spożywczych, więc jeśli zadbasz o to, by twoja dieta była zbilansowana i zróżnicowana, najprawdopodobniej nigdy nie doprowadzisz do niedoborów minerałów. Największe ich ilości znajdziesz mimo wszystko w nabiale oraz owocach morza. Musisz więc znaleźć w swojej diecie miejsce dla tych produktów spożywczych.
Pokarmy z błonnikiem
Dobry wpływ na stan zębów będą mieć również pokarmy twarde, a zwłaszcza te zawierające błonnik. Najlepszym ich przykładem są warzywa i owoce, które w jakimś stopniu zapewnią ci zdrowe zęby o dobrym wyglądzie. Koniecznie zacznij spożywać te najprostsze i najbardziej naturalne dla człowieka produkty i rób to jak najczęściej. Staraj się przy tym postawić na zróżnicowanie. Nie jedz wyłącznie jabłek czy marchewek, ale od czasu do czasu wprowadź do diety bataty, gotowane buraczki, różne rodzaje sałat czy owoce sezonowe. Im różnorodniej, tym lepiej. Uważaj tylko, by nie przesadzić z ilością owoców, bo są one jednak źródłem cukrów prostych. W diecie powinno być zatem więcej warzyw. A jeśli uważasz, że twoje zęby są podatne na próchnicę, staraj się również całkowicie unikać słodyczy i innych gotowych wyrobów wzbogacanych cukrem – możesz sam przygotowywać ich zdrowe zamienniki.