imperium-stylu.pl

moda, uroda, dieta

jak samemu ściąć włosy
Lifestyle

Jak samemu ściąć włosy – krok po kroku

Czasami wizyta u fryzjera wydaje się zbyt kosztowna lub po prostu brakuje na nią czasu. W takich sytuacjach warto samemu zadbać o swoje włosy. Sprawa wygląda jeszcze prościej, gdy trzeba tylko trochę podciąć grzywkę lub zlikwidować zniszczone końcówki włosów.

Co będzie potrzebne przy podcinaniu włosów

Jak samemu ściąć włosy? Należy zacząć od przygotowania wszystkich akcesoriów. Najważniejsze są oczywiście odpowiednie nożyczki. Najlepiej, gdy będą to nożyczki specjalnie przeznaczone do ścinania włosów. Można je kupić w profesjonalnych sklepach dla fryzjerów. Dzięki dobrej jakości nożyczkom uniknie się poszarpania włosów i ich uszkodzenia. Absolutnie nie wolno używać nożyczek tępych lub o wyszczerbionych ostrzach. Kolejnym ważnym przedmiotem jest grzebień z ząbkami ułożonymi blisko siebie. Przyda się również drugie lusterko, w którym będzie widoczny tył głowy. Na ramiona można położyć ręcznik, który ochroni ubranie przed zamoczeniem oraz zapobiegnie wpadaniu obciętych włosów pod odzież. Dobrze jest mieć przy sobie spryskiwacz z wodą, aby w każdym momencie zwilżyć potrzebny kosmyk.

Podcinanie końcówek oraz skracanie włosów

Przed przystąpieniem do ścinania trzeba włosy umyć. Dzięki temu łatwiej będzie kontrolować równość cięcia. Jeśli mają być podcięte tylko końcówki lub chodzi o kilkucentymetrowe podcięcie najlepiej wykorzystać metodę z kucykiem. Mokre włosy trzeba bardzo starannie rozczesać. Następnie tuż nad linią czoła należy zrobić kucyk ze wszystkich włosów. Kolejnym krokiem jest wydzielenie cienkich kosmyków i ścinanie ich. Kosmyki po ścięciu muszą mieć taką samą długość. Nie wolno ścinać zbyt dużych kawałków, ponieważ mokre włosy są dłuższe od suchych. Czujność trzeba zachować zwłaszcza przy włosach falowanych i kręconych. Lepiej powtórzyć czynność ścinania niż za pierwszym razem obciąć zbyt duży fragment. Po zakończeniu cięcia kitkę trzeba rozpuścić i rozczesać włosy. Za pomocą drugiego lusterka można sprawdzić, czy włosy wymagają korekty. Ostatnim krokiem jest wysuszenie i ułożenie.

Samodzielne cieniowanie włosów

Dla uzyskania ciekawego efektu włosy można pocieniować. Robi się to za pomocą specjalnych nożyczek. Jednak w domu do cieniowania wystarczą również zwykłe, ostre nożyczki. Po obu stronach twarzy należy wybrać pasma, które będą podcinane. Następnie muszą być dokładnie rozczesane. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie ukośnego cięcia wzdłuż włosów zebranych na grzebieniu lub przytrzymanych między palcami. Innym sposobem jest stopniowanie długości i stworzenie schodków od najkrótszego do najdłuższego.

Podcinanie grzywki przed lusterkiem

Nawet mając krótkie włosy można pokusić się o ich samodzielne podcięcie. Świetną okazja do tego jest ścięcie grzywki. Włosy trzeba zmoczyć i rozczesać. Patrząc w lusterko należy ściąć grzywkę na określoną długość. Dla ułatwienia grzywkę warto przytrzymać grzebieniem, dzięki temu linia cięcia wyjdzie na pewno prosto. W taki sposób można zrobić grzywkę składającą się z dwóch lub trzech warstw.