imperium-stylu.pl

moda, uroda, dieta

jak zbić gorączkę
Zdrowie

Jak zbić gorączkę?

Gorączka na ogół nie jest wcale tym objawem chorobowym, który należy w jakiś sposób zwalczać. Jeżeli temperatura ciała ulega podwyższeniu, oznacza to, że organizm próbuje pokonać atakujące go wirusy, bakterie bądź inne drobnoustroje. Mobilizuje wszystkie swoje siły do walki z patogenami. Gorączka nierzadko jest więc dobrym symptomem, zwiastującym szybki powrót do zdrowia. Należy zacząć się nią martwić dopiero w momencie, gdy zacznie ona przekraczać wartość trzydziestu ośmiu stopni C. Wtedy rzeczywiście należałoby ją zbić. A jak to zrobić?

Jak zbić gorączkę przy pomocy domowych sposobów?

Gorączkę przeważnie zbija się u dzieci i młodzieży. U osób dorosłych rzadko kiedy przekracza ona bowiem wartość 38 stopni C. Jeżeli więc maluch gorączkuje i nic mu nie pomaga, warto zwrócić się w stronę sprawdzonych i przebadanych środków farmakologicznych, dostępnych głównie w aptekach. Najlepszym działaniem spośród nich wszystkich wykazują się zwykle czopki. Są one o tyle dobrym wyborem, iż mogą być stosowane nawet u najmłodszych dzieci, czyli tych, które ukończyły przynajmniej drugi miesiąc życia. Czopków używa się w bardzo prosty sposób, szybko osiągając przy tym dobre efekty. Nie dość, że skutecznie zbijają one gorączkę, to jeszcze do tego mogą jednocześnie zwalczyć inne objawy choroby. Dość często łagodzą bowiem bóle głowy oraz ogólne bóle mięśni. Alternatywą dla czopków, z których nie każde dziecko zechce skorzystać, będą natomiast inne produkty farmakologiczne, a zwłaszcza syropy. Z przyjęciem słodkiego płynu żaden maluch nie powinien mieć większych problemów. Syropy dla dzieci tworzone są w taki sposób, by najmłodsi sami chcieli je stosować.

Naturalne sposoby

Istnieje oczywiście równie wiele domowych i naturalnych sposobów na to, jak zbić gorączkę. Mogą być one stosowane zarówno u dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Jeden z nich polega na piciu specjalnego leczniczego roztworu. Przygotowuje się go z ciepłego mleka, naturalnego miodu oraz czosnku przeciśniętego przez praskę. Składniki łączy się ze sobą, delikatnie je podgrzewając, a następnie pije nawet kilka razy dziennie. Roztwór działa skutecznie, ale niestety jego poważnym minusem jest mocny i dość specyficzny smak, który nie każdemu będzie odpowiadać. Czy można więc w jakiś inny naturalny sposób zbić gorączkę? Otóż tak, bo równie pomocne okażą się w tym przypadku chłodne okłady. Zwykły ręcznik należy wymoczyć w zimnej wodzie i następnie przyłożyć go do czoła. Taki okład najlepiej zmieniać średnio co kwadrans albo przynajmniej dwadzieścia minut.