Tutaj jesteś

Krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm – czyli najczęstsze wady wzroku

15 września 2022 Zdrowie Krótkowzroczność

Wady wzroku dotykają dzieci, dorosłych, a także osoby starsze. Pojawiają się one pod wpływem rozmaitych czynników. Często też są uwarunkowane genetycznie, Niekiedy na ich powstanie mają też wpływ czynniki środowiskowe. Niektóre z nich pojawiają się wraz z wiekiem. Przyczyn powstawania wad wzroku jest przynajmniej kilka, ale wszystkie łączy jedno, niewyraźne widzenie. Krótkowzroczność oraz nadwzroczność to najczęstsze z nich. Równie częstą wadą jest także astygmatyzm. Czym zatem objawiają się te wady wzroku i jak można je skutecznie leczyć?

Skąd się biorą wady wzroku?

Nieprawidłowości pojawiające się w układzie optycznym oka, to najczęstsze przyczyny wad wzroku. W ich wyniku wpadające do wnętrza oka promienie świetlne nie załamują się tak, jak powinny. Nie skupiają się one na siatkówce, dlatego powstający obraz jest niewyraźny. Wady refrakcji, czyli załamywania światła, mogą przybierać przeróżne formy. Najczęściej jest to krótkowzroczność, nieco rzadziej pojawia się nadwzroczność oraz astygmatyzm. Na szczęście są skuteczne sposoby, aby korygować te wady wzroku. Soczewki kontaktowe to jedna z dostępnych metod poprawienia ostrości widzenia. Na rynku dostępne są przeróżne rodzaje soczewek. Za ich pomocą można łatwo skorygować krótkowzroczność czy też nadwzroczność.

Krótkowzroczność – przyczyny i metody leczenia

Jedną z najczęstszych wad wzroku jest krótkowzroczność. Schorzenie to zwykle uwarunkowane jest genetycznie, ale czynniki środowiskowe również mają na nie wpływ. Wada ta objawia się niewyraźnym widzeniem obiektów lub osób znajdujących się w oddaleniu. Przy krótkowzroczności gałka oczna ma wydłużony kształt. To powoduje, że promienie świetlne wpadające do jej wnętrza, załamują się przed siatkówką oka. Odbity obraz jest więc zamazany i nieostry. Aby poprawić ostrość widzenia, konieczne są odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe. Te przeznaczone dla krótkowidza muszą być wklęsłe. Takie rodzaje soczewek skutecznie przesuwają miejsce, w którym skupiają się promienie świetlne i w ten sposób poprawiają ostrość widzenia.

Nadwzroczność – jakie soczewki kontaktowe wybrać?

Osoby dotknięte dalekowzrocznością nie widzą wyraźnie obrazów znajdujących się blisko. Dzieje się tak dlatego, że gałka oczna dalekowidza jest krótsza, niż ta, u osoby z prawidłowym widzeniem. To sprawia, że promienie świetlne wpadające do wnętrza oka załamują się nie na siatkówce, a dopiero za nią. Jest to główna przyczyna nieostrego widzenia. Nadwzroczność koryguje się skupiającymi okularami korekcyjnymi. Można też ją skorygować za pomocą wypukłych soczewek kontaktowych. Szkła o takim kształcie zmieniają miejsce skupiania promieni świetlnych, wpadających do wnętrza gałki ocznej. Dzięki temu załamują się one w odpowiednim miejscu i tym samym odbity obraz staje się bardziej wyraźny.

Astygmatyzm – czym się objawia i jak go leczyć?

Astygmatyzm to wada wzroku objawiająca się niewyraźnym widzeniem do dali i bliży. Mogą mu także towarzyszyć inne objawy, między innymi łzawienie, uczucie zmęczenia oczu, a nawet bóle głowy. Przyczyną takiego stanu jest nieprawidłowa budowa soczewki oka lub niesymetryczna gałka oczna. Tę wadę wzroku można błyskawicznie wykryć. Test na astygmatyzm to doskonałe narzędzie diagnostyczne, które pomaga szybko ją zdiagnozować. Jeśli jego wykonanie potwierdzi wadę, konieczne będą odpowiednie okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Szkła dla osoby dotkniętej astygmatyzmem mają toryczny kształt. Co więcej, te rodzaje soczewek wyróżniają się wśród innych tym, że w różnych punktach mogą znacznie różnić się grubością. Astygmatyzm często występuje łącznie z innymi wadami wzroku. Na szczęście toryczne soczewki kontaktowe można również zaopatrzyć w odpowiednie moce sferyczne.

Redakcja imperium-stylu.pl

Serwis Imperium-Stylu.pl to Twoje źródło inspiracji w świecie mody, urody, zdrowego stylu życia i zakupów. Nasza redakcja składa się z pasjonatów, którzy każdego dnia dostarczają najnowsze wiadomości i porady, abyś mógł czerpać pełnymi garściami z życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?